Sprawdzone rozwiązania eko dla przydomowych ogródków

Sprawdzone rozwiązania eko dla przydomowych ogródków

Data dodania:
Kategoria: Dom i ogród
Ocena
0.00

Zaczynając już od etapu aranżacji ogrodu, powinniśmy się zastanowić nad tym, jak  swoimi przedsięwzięciami możemy wpłynąć na środowisko i poprawę klimatu. Gdy posiadamy już ogród, możemy go cały czas modernizować i udoskonalać, tak abyśmy mogli zaoszczędzić wodę opadową, zatroszczyć się o glebę i powietrze. Nasze decyzje, nawet te najprostsze, rzutują na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat oraz komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność w dużym stopniu oddziałuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze pomysły na własnym gruncie mogą okazać się ciekawe i pomocne dla innych.  Jest wiele  ekologicznych sposobów, dzięki którym np. zaoszczędzimy wodę.

Oszczędzanie wody w ogródku? To możliwe! 

Przy projektowaniu dróg, chodników oraz wszelkich utwardzeń na naszej działce ważnym jest, ażeby zadbać o stosowny współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, tak aby woda opadowa zdołała bez ograniczeń wnikać w grunt, zasilając zapasy wód gruntowych oraz swobodnie wyparowywać. Zbyt duża nawierzchnia utwardzona materiałami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy nieodwracalnie wodę opadową. Twórzmy nawierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Dobrą opcją może okazać się także betonowa płyta ażurowa,  w której szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb ziemi.

Kapitalnym rozwiązaniem będzie dodatkowo gromadzenie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do umieszczenia pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy też otrzymać dopłaty), wszelkich beczek i pojemników, tak aby posłużyła nam do nawadniania trawnika, roślin dekoracyjnych i upraw warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na dystrybuowanie wody opadowej są też studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Budujmy w naszych ogródkach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat dookoła naszego domu, równocześnie zbierając wodę opadową, która tym sposobem wróci z powrotem do atmosfery. Jednocześnie ukształtujemy dogodne środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do podlewania roślin, zaoszczędzimy wodę, bowiem są one tak skonstruowane, że wydzielają tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.

Eko nawozy wykorzystywane w przydomowych ogródkach 

Szkoda, że większa część gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin wywołuje w przyszłości nieodwracalne straty w naszym ogrodzie – ziemia po jakimś czasie jest wyjałowiona, a groźne trucizny z nawozów płyną do wód gruntowych oraz rzek. Aby względnie ograniczyć wchłanianie chemii, można stosować naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu powinno się zbudować na działce własny kompostownik, w którym bez większego zaangażowania stworzymy w pełni wartościowe nawozy dla naszych upraw. Jeżeli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię na uprawy warzyw lub owoców – uprawiajmy własne zbiory. Użyźniajmy je biologicznym kompostem. Zawsze to trochę swoich warzyw i owoców, bez wszechobecnej chemii i ulepszaczy.

Wybór i sadzenie roślin w przydomowych ogródkach 

Na pewno bez większych przeszkód, uda się wygospodarować miejsce dla kilku roślin miododajnych oraz nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły i trzmiele wyprodukują spore ilości miodu. Jeśli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, będącą siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

W jaki sposób poprawić jakość powietrza w ogródku? 

Zadbajmy o czystość powietrza. Trzeba zastanowić się, czy naprawdę potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, niosących potężne ilości zanieczyszczeń do atmosfery. Jeśli naprawdę nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się zaopatrzyć w kosiarkę, która wytwarza mniej spalin? Na rynku  dostępne mamy również kosiarki wykorzystujące do napędu energię słoneczną. Jednak najbardziej wygodne i bezpieczne są kosiarki na akumulator. Nie zatruwajmy atmosfery spalaniem śmieci, bowiem transmitujemy zanieczyszczenia, które sami wdychamy. Bądźmy odpowiedzialni, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko. Zatroszczmy się o naszą Planetę.

Autor artykułu
Teofil Włodarczyk
Oceń artykuł
Tagi artykułu
eko ekologiczny ogród zbiorniki retencyjne woda deszczowa kompostowniki biologiczne nawozy
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Sprawdzone metody wyboru lustra do łazienki
  • Data dodania:
  • 4.00
  • 1
Artykuły z tej kategorii
Zaczynając już od etapu aranżacji ogrodu, powinniśmy się zastanowić nad tym, jak  swoimi przedsięwzięciami możemy wpłynąć na środowisko i poprawę klimatu. Gdy posiadamy już ogród, możemy go cały czas modernizować i udoskonalać, tak abyśmy mogli zaoszczędzić wodę opadową, zatroszczyć się o glebę i powietrze. Nasze decyzje, nawet te najprostsze, rzutują na otaczającą nas przyrodę, mikroklimat oraz komfort przebywania na świeżym powietrzu. Nasza codzienna aktywność w dużym stopniu oddziałuje na kondycję środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, powodzie itd.) nasze pomysły na własnym gruncie mogą okazać się ciekawe i pomocne dla innych.  Jest wiele  ekologicznych sposobów, dzięki którym np. zaoszczędzimy wodę.Oszczędzanie wody w ogródku? To możliwe! Przy projektowaniu dróg, chodników oraz wszelkich utwardzeń na naszej d...