Wszystko na temat zdobycia uprawnień na wózek widłowy!

Wszystko na temat zdobycia uprawnień na wózek widłowy!

Data dodania:
Kategoria: Edukacja i nauka
Ocena
0.00

W dzisiejszych czasach dobrze jest posiadać wiele możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Najlepiej postawić na samorozwój i zdobywanie wyższych kwalifikacji. W naszym artykule chcemy państwu przedstawić jedną z możliwych opcji. Dotyczy ona kursu na operatorów wózków widłowych. Jest to zawód z przyszłością, ponieważ prężnie rozwijająca się branża TSL (transport, spedycja, logistyka), bardzo potrzebuje wykwalifikowanych pracowników magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych czy hal produkcyjnych. Posiadacz uprawnień do obsługi takich urządzeń ma ogromne szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy, a tym samym wzrost swojego poziomu życia.

Dlaczego warto zostać operatorem wózka widłowego?

Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam w znalezieniu lepiej płatnej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co oznacza, że możemy cieszyć się naszym dokumentem jeszcze wiele lat po ukończeniu kursu. Od kursanta nie wymaga się żadnych konkretnych umiejętności, a czas na zdobycie uprawnień z reguły nie przekracza tygodnia. Kolejnym atutem jest większa szansa na pozyskanie dobrej pracy za granicą, a to powiązane jest ze znacznym wzrostem zarobków oraz standardu życia.

Jak uzyskać uprawnienia?

Uprawnieniami na wózki widłowe może legitymować się wyłącznie osoba, która przeszła kurs oraz zaliczyła specjalny egzamin państwowy. Tak jak kurs, test składa się z części praktycznej oraz teoretycznej. Na teorii testowani jesteśmy z wiedzy, jak zbudowany jest wózek widłowy, a na praktyce – czy potrafimy prawidłowo jeździć wózkiem oraz go obsługiwać.

Ażeby móc podejść do egzaminu, musimy spełnić kilka prostych wymagań:

  • Ukończyć 18 lat.
  • Posiadać świadectwo ukończenia kursu.
  • Pozwolenie pracodawcy.
  • Badanie lekarskie z opinią lekarza medycyny pracy o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem widłowym.

Kategorie uprawnień

Mamy 3 typy uprawnień, które określa Urząd Dozoru Technicznego.

  • IIIWJO pozwala na obsługę wózków jezdniowych, podnośnikowych, prowadzonych oraz zdalnie sterowanych.
  • IIWJO jest to najpopularniejsza kategoria i uprawnia do obsługiwania wózków jezdniowych podnośnikowych z każdym napędem oraz bez ograniczeń w wysokości podnoszenia i udźwigu.
  • IWJO zezwala na obsługę wózka o dowolnym napędzie oraz udźwigu, jak również wózki jezdniowe specjalizowane, gdzie możemy wyróżnić te o zmiennym wysięgu i te, które podnoszą nie tylko asortyment, ale także operatora.

Kategoria IWJO jest najwyższa i pozwala kierować wózkami z IWJO oraz IIWJO. W analogiczny sposób posiadacze IIWJO mogą poruszać się pojazdami z kategorii niżej.

Uprawnienia na wózki widłowe — koszt?

Cena zdobycia takich uprawnień zależy od kategorii, którą chcemy osiągnąć, a mieści się w granicach od 500 do 1000 zł. Warto zapytać obecnego lub przyszłego pracodawcę, a być może dofinansuje nam kurs w zamian za przepracowanie u niego określony okres.

Jeżeli już mamy doświadczenie w tej pracy, to wystarczy sam egzamin państwowy. Tutaj koszt jest niższy:

  • Opłata egzaminacyjna 212,34 zł (w 2022 r.).
  • Badania psychotechniczne ok. 150 zł.
  • Badanie lekarskie w celu wydania zaświadczenia lekarskiego umożliwiającego podjęcie pracy ok. 120 zł.

Na pewno warto wziąć pod uwagę zdobycie tych uprawnień, bo dzięki temu stajemy się wykwalifikowanym pracownikiem z szansą na lepsze wynagrodzenie.

 

Autor artykułu
Serafin Jankowski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
Urząd Dozoru Technicznego wózki widłowe uprawnienia na wózki widłowe IIIWJO IIWJO IWJO kurs na wózki widłowe
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
W dzisiejszych czasach dobrze jest posiadać wiele możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie pracy. Najlepiej postawić na samorozwój i zdobywanie wyższych kwalifikacji. W naszym artykule chcemy państwu przedstawić jedną z możliwych opcji. Dotyczy ona kursu na operatorów wózków widłowych. Jest to zawód z przyszłością, ponieważ prężnie rozwijająca się branża TSL (transport, spedycja, logistyka), bardzo potrzebuje wykwalifikowanych pracowników magazynów, sklepów wielkopowierzchniowych czy hal produkcyjnych. Posiadacz uprawnień do obsługi takich urządzeń ma ogromne szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy, a tym samym wzrost swojego poziomu życia.Dlaczego warto zostać operatorem wózka widłowego?Jest to w szczególności podwyższenie swoich kompetencji, które mogą pomóc nam w znalezieniu lepiej płatnej pracy. Uprawnienia na wózki widłowe są długoterminowe, co oznacza, że możemy cieszyć się naszym dokumentem jeszcze wiele lat ...