Zdjęcia dronem - co musisz wiedzieć przed zakupem drona?

Zdjęcia dronem - co musisz wiedzieć przed zakupem drona?

Data dodania:
Kategoria: Kultura i sztuka
Ocena
0.00

Wykorzystanie drona pozwala na robienie zdjęć i filmów z lotu ptaka. Dzięki dostępowi to niecodziennych perspektyw, mamy możliwość uchwycenia niezwykle malowniczych, a zarazem dynamicznych kadrów. Wymaga to jednak połączenia umiejętności, cierpliwości oraz praktyki. Podczas pracy z dronem należy pamiętać także o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Fotografia dronem z wysokości — nowa dziedzina w fotografii

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Ekspozycja — jak o nią zadbać?

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Kompozycja, czyli jak wykadrować poszczególne elementy zdjęcia?

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Przepisy dotyczące fotografowania dronem

Fotografowanie z powietrza to nie tylko umiejętność posługiwania się sprzętem i zmysł artystyczny. Jest to także odpowiednie podejście do kwestii prawnych. W 2020 roku weszły w życie ważne przepisy, dotyczące kwestii prawnych oraz zachowania zasad bezpieczeństwa podczas użytkowania dronów. 

Chcąc latać dronem, czyli bezzałogowym statkiem powietrznym wyposażonym w kamerę, należy zarejestrować się jako operator. Jak to zrobić? Należy zdobyć licencję, czyli zdać odpowiedni egzamin, a tuż przed nim przejść kurs. Posiadanie takiej licencji umożliwia fotografowanie dronem w terenie zabudowanym oraz w miejscach, gdzie grupują się ludzie.

 

Autor artykułu
Łukasz Kozłowski
Oceń artykuł
Tagi artykułu
drony fotografia filmowanie migawka przesłona zasada trójpodziału linia diagonalna
Komentarze artykułu
0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Inne artykuły autora
Artykuły z tej kategorii
Wykorzystanie drona pozwala na robienie zdjęć i filmów z lotu ptaka. Dzięki dostępowi to niecodziennych perspektyw, mamy możliwość uchwycenia niezwykle malowniczych, a zarazem dynamicznych kadrów. Wymaga to jednak połączenia umiejętności, cierpliwości oraz praktyki. Podczas pracy z dronem należy pamiętać także o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Wszystko wyjaśniamy poniżej.Fotografia dronem z wysokości — nowa dziedzina w fotografiiWykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.Ekspozycja ...